Aktualności


gollob

szczakiel

zmarzlik

moszna

ŚWIĄT

tworkow

MIESZKO I

JADWIGA ŚLĄSKA

Historia

banknot-rewers

Pomysłodawcą banknotów Euro Souvenir jest Francuz Richard Faille, który w roku 1996 rozpoczął współpracę z francuską mennicą „Monnaie de Paris“. Jego ideą była produkcja spersonalizowanych medali, które muzeum, miejsce turystyczne, czy park rozrywki, sprzedawałyby odwiedzającym jako pamiątkę. Pomysł ten został entuzjastycznie przyjęty i w ciągu osiemnastu lat realizacji projektu, sprzedanych zostało ponad 60 milionów spersonalizowanych medali. Obecnie, również w Polsce możecie Państwo nabyć pamiątkowe medale w wielu zabytkach, miejscach kultury i innych miejscach turystycznych, które są wyprodukowane przez miejscowych producentów.

W roku 2015 Richard Faille ponownie stworzył nową, nowoczesną i wyjątkową koncepcję, która nawiązuje do myśli poprzedniej idei. Projekt ten przyjął nazwę Euro Souvenir. Jest to pierwszy oficjalny pamiątkowy banknot Euro Souvenir, noszący również nazwę „Banknot 0 euro”. W roku 2015 nowa koncepcja z rozmachem rozwinęła się we Francji, a  w następnych latach pojawiła się w kolejnych krajach, m.in w: Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii, w których spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno przez turystów, jak i kolekcjonerów. Od roku 2018 projekt Euro Souvenir zagościł w Słowacji i w Czechach. Obecnie projekt Euro Souvenir przekroczył już granice strefy euro, a nawet Unii Europejskiej, banknoty Euro Souvenir były emitowane m.in. w USA, Rosji, Chinach, Turcji i  Szwecji.

Dlaczego koncepcja Euro Souvenir jest taka wyjątkowa?

Specyficzną cechą tej koncepcji, świadczącą o jej wyjątkowym charakterze, jest możliwość umieszczenia na banknotach ważnych miejsc, jak również osobistości danego państwa, które nie znalazły się na banknotach będących w oficjalnym obiegu danego kraju, chociażby ze względu na nominalne ograniczenia wartości banknotów.

Pomimo indywidualnych emisji w poszczególnych państwach, koncepcja Euro Souvenir nie dzieli państw Europy, lecz przeciwnie, łączy je, prezentując wyjątkowe i interesujące miejsca, czy osobistości na banknotach konkretnego państwa, a dzięki walorom kolekcjonerskim dociera do szerokiego odbiorcy i obywateli innych państw. Banknot Euro Souvenir faktycznie nie jest banknotem i środkiem płatniczym, jedynie przypomina swoim wyglądem oryginalne banknoty. Jest banknotem pamiątkowym, wyprodukowanym ze 100% bawełnianego papieru stosowanego do produkcji oryginalnych banknotów euro, zawiera także takie elementy ochronne, jak m.in. znak wodny, hologram, mikrodruk, zabezpieczenia UV.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w rozwoju projektu Euro Souvenir. Możecie Państwo zamówić emisję pamiątkowych banknotów i umieścić na nich wybrany zabytek, miejsce kultury, inne miejsce turystyczne, czy ważne dla Państwa wydarzenie lub osobistość i stać się częścią projektu, który z sukcesem realizowany jest na całym świecie.